Dzisiaj już każdemu powszechnie jest wiadome, że potrzebne są witaminy. Stan zdrowia pomiędzy Tatrami i Bałtykiem z pewnością wcale nie należy do najlepszych. Dla przykładu patologie układu krążeniowego to jeden z największych problemów cywilizacyjnych. Ryzyko zachorowania jesteśmy w stanie zmniejszać właśnie przez dostarczanie dużej ilości witamin i minerałów. Te witaminy są zdecydowanie niezbędne. Należy je uzupełniać w pożywieniu, albo jako suplementy diety.
Zła dieta, niewielka aktywność fizyczna, nadmierne dawki alkoholu, palenie papierosów, nieodpowiednie nadciśnienie tętnicze, nieodpowiednie funkcjonowanie przemiany węglowodanowej i nadmierna waga, no i podwyższony poziom trójglicerydów i tzw. cholesterolu LDL to efekt niewłaściwego trybu życia. Odpowiednie witaminy są w stanie to zmienić. Dodatkowo stres to czynnik sprzyjający patologiom układu krążenia, a przede wszystkim miażdżycy naczyń krwionośnych. Bezwzględnie więc należy zadbać o zwiększony przyjmowanie witamin. Suplementy diety są w naszej rzeczywistości dla wszystkim dostępne, należy jedynie wyslekcjonować te dobre suplementy, a nie kierować się tym czy dane witaminy są reklamowane. Te są niestety najczęściej mało wartościowe. Dodatkowo, do elementów ryzyka zalicza się także: nadmiar homocysteiny – aminokwasu powstającego podczas procesów przemiany metioniny, której poziom regulują m.in. witaminy B6, B12 i kwas foliowy.
Osad miażdżycowy tworzy się wewnątrz uszkodzonego naczynia, w wyniku połączenia “złego cholesterolu” z wolnymi rodnikami, bardzo aktywnymi cząsteczkami, których powstawaniu sprzyja m.in. zatrute środowisko, palenie papierosów, promienie ultrafioletowe, przewlekłe stany zapalne (np. choroby reumatoidalne) i stres. Witaminy, a przede wszystkim antyoksydanty typu beta-karoten (prowitamina witaminy A), witaminy E i C, oraz bioflawonoidy hamują tworzenie się wolnych rodników oraz kompleksów ze „złym” cholesterolem. Jeśli dostarczamy ich za mało, a prawie zawsze tak jest, to trzeba zwiększyć ich ilość w diecie, lub zacząć przyjmować suplementy.
Aby zapracować na lepsze zdrowie możemy na to wpływać modyfikując dietę, lekami (nie najlepsze wyjście), a także przyjmując witaminy. zdrowe odżywianie, a przede wszystkim tzw. zdrowa żywność. Jednak nie jest to zbyt często spotykane. W czasie smażenia, gotowania potraw, pieczenia czy obierania “ucieka”a wiele składników. Przykładowo – w ugotowanym zielonym groszku jest o 50 procent mniej witaminy C mniej niż w nie przetwarzanym, jeśli zaś był on wcześniej mrożony – aż o osiemdziesiąt procent mniej, a gdy był konserwowany pozostaje jej tylko około 10%! Tak więc najlepsze witaminy dla kobiet (i nie tylko) to ekologiczna, zdrowa żywność, ponieważ bez niej powstają istotne zagrożenia zdrowotne i ludzkie zdrowie może być w istotny sposób narażane na szwank.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz